církevleadershiposobní rozvoj

Klíčové vlastnosti vedoucího: Srozumitelnost

Autor: Jakub Limr, 5/2016

VŠEVĚDOUCÍ? Pokud tě trápí představa, že vedoucí by si měl vědět rady v každé situaci, uklidním tě. Být vševědoucí je Boží atribut. Pro nás vedoucí je nejistota téměř každodenním parťákem. Ve službě zažijete chvíle, kdy si nebudete jistí skoro s ničím. Musíte dělat rozhodnutí, i když máte málo informací. Vaším cílem by proto neměla být snaha eliminovat nejistotu, ale být srozumitelní tvář v tvář nejistotě.

JAKO NA HŘIŠTI, při sportu – tam přece nevidíte konflikt mezi nejistotou a srozumitelností. Trenér nebo kapitán dává týmu jasné signály uprostřed nejistoty. Neví, jak zareaguje soupeř, neví, jestli za chvíli nezačne pršet atd., atd. Přesto nepřestává komunikovat s mužstvem to, co ví, aby ho dovedl k vítězství. Úkolem vedoucího není vymýtit nejistotu, ale navigovat skrz ní.

LDN. Víte, co se skrývá za touhle zkratkou? Křesťanské společenství Mozaika jsme v jeho počátcích budovali jako nemocnici, kde se různě zranění lidé – v té době převážně křesťané – můžou dát dohromady. Drtivá většina pozornosti a energie se soustředila dovnitř církve. Na začátku to mělo své opodstatnění, po čase ale jako bychom úplně zapomněli, co je posláním církve: zasáhnout evangeliem svět kolem nás. Jednou odpoledne jsem byl s dcerou na dětském hřišti a vyslechl rozhovor dvou důchodkyň. „Máňo,“ svěřuje se paní se sádrou na noze, „mně se z tý nemocnice vůbec nechtělo. Vařit sem nemusela, jídlo až do postele, v televize víc programů než doma. Co mi tam chybělo?“ V tu chvíli jsem zaslechl Boha: „Víš, co se stalo s Mozaikou? Z nemocnice je LDNka – léčebna dlouhodobě nemocných. Lidem tolik vyhovuje, že se o ně někdo stará a ztratili zájem o druhé.“ A tam, u klouzačky, nastartovala změna směru pro Mozaiku – v církev, která je otevřená směrem ven. Byli jsme si jako vedoucí jistí, jak to dopadne? Vůbec ne! Ale jasně a srozumitelně jsme komunikovali, kudy půjdeme, např. co přestaneme dělat a naopak začneme dělat na nedělním shromáždění.

NEJISTÍ? ANO. NESROZUMITELNÍ? NE. Jako vedoucí si můžeme dovolit být nejistí, nesmíme být nesrozumitelní. Můžeme si dovolit udělat chybu. Lidé nás budou následovat, i když uděláme špatné rozhodnutí. Nemůžou se ale nechat vést, když jim dáváš nejasné pokyny. Nejenže s nimi ztratíš spojení, oni ztratí chuť být zapojení. Když netuší, čeho se má dosáhnout, proč by se měli zapojit do služby a snažit se o… o nic?!

NA ČEM ZÁLEŽÍ? Vraťme se ještě na hřiště. Mizerný kouč se chlubí počtem odehraných zápasů, dobrý trenér kouká na počet vítězství. V církvi máme tendenci vyzdvihovat, kolik programů se dělá: koukej, Bože, jak makáme pro tvoje království. Máme z toho (máme ze sebe) dobrý pocit. Ale přece pořád platí: podle ovoce je poznáte! Mělo by nám jít o vítězství, nejen o to tisíckrát se zúčastnit. Jak poznáme, že jsme vyhráli? Tak, že si jasně definujeme, co je pro tu kterou oblast vítězstvím.

DEFINUJ SI WIN! Tohle anglické slovo pro vítězství používají v americké North Point Community Church, když hledají, čeho chtějí v dané službě docílit. Důležitou vlastností takového „win“ je měřitelnost, abyste jasně mohli říct, jestli vyhráváte, nebo prohráváte. V Mozaice jsme od královéhradecké církve Element pár „winů“ odkoukali. Kázání: lidé aplikují jednu srozumitelnou a zapamatovatelnou myšlenku. Chvály: Vidíme a slyšíme lidi zpívat. Neděle: Návštěvník se bude chtít znovu vrátit a bude chtít pozvat přítele. Nejde o to, jestli máme z kázání, z chval, z neděle a já nevím z čeho dobrý pocit, ale jestli jsme dosáhli pomyslného „win“.

PLÁNY PIŠ TUŽKOU, VIZI TESEJ DO KAMENE, radí pastor Andy Stanley. Buď flexibilní. Nejistota může vést k tomu, že změníš plán. To je v pořádku. Nejistota by ale neměla otřást tvojí vizí. Naopak: vize ti i v mlze nejistoty pomáhá udržet správný směr. Máte jako tým/mládež/církev Bohem danou vizi? Pokud ne, hledej ji. Pokud ano, pravidelně a srozumitelně ji připomínej!

HLOUBĚJI DO SRDCE

  • Jak zní vize tvého týmu/mládeže/služby? Jak často ji připomínáš? Je to dost často?
  • Máte definované vaše „winy“? Jak je hodnotíte? Jak poznáte, jestli vyhráváte, nebo prohráváte?

HLOUBĚJI DO BIBLE

  • Přečti si Jozue 1,9-15.
  • Jak Bůh vedoucího jménem Jozue povzbuzuje? Proč si myslíš, že to Bůh dělá?
  • Jakou Bohem danou vizi v dané pasáži vidíš (co Bůh pro Izraelce má)? Čím si je Jozue jistý, co naopak neví? A co v téhle chvíli komunikuje? Je to srozumitelné? Je to měřitelné?

Článek je volně inspirovaný knihou Andyho Stanleyho „Next Generation Leader: 5 Essentials for Those Who Will Shape the Future“, Multnomah Books, Colorado Springs, Colorado, USA, 2011. Kindle verze na http://amzn.to/1Rpzjic.