církevleadershiposobní rozvoj

Klíčové vlastnosti vedoucího: Schopnosti

Autor: Jakub Limr, 2/2016

Nejeden z mých amerických kolegů rád vypráví, jak jejich církev začínala v garáži. Mozaika (www.mozaika.hk), kterou jsem před 15 lety spoluzakládal, se narodila v jednom královéhradeckém obýváku. Domácí skupinka o 10 lidech během pár měsíců povyrostla, tak jsme začali s nedělním veřejným shromážděním. Vzpomínám, jak jsem vyrážel do sálu skoro hodinu a půl před začátkem, abych připravil židle, pomohl s občerstvením, přivítal lidi, a když to všechno zmáknu, setřu si zpocené čelo, usměji se, chopím se mikrofonu, odmoderuji shromáždění, na chvíli předám štafetu chválícímu týmu (naštěstí neumím hrát na žádný hudební nástroj 🙂 a pak ještě zvládnu kázání…

NEDĚLÁŠ TOHO ZBYTEČNĚ MOC? Je normální, že na startovní čáře se vedoucí snaží dělat všechno. Často i proto, že moc pomocníků kolem sebe nemá. Co je ale na začátku přirozené a někdy i nezbytné, je po čase nezdravé a limituje efektivitu celé církve (mládeže, služby). V leadershipu platí jednoduchý princip: Dělej méně, dosáhneš více.

VEDOUCÍ BY MĚL BÝT DOBRÝ VE VŠEM je mýtus, kterému se v církvi po staletí věří. A tak jsou vedoucí tlačeni k tomu 1) dělat všechno, 2) proměnit svoje slabiny v obdarování v silné stránky. Seznamte se: tohle je Pepa. Stojí v čele církve YX. Je skvělý manažer a výborný v plánování akcí, ale podprůměrný řečník. Jeho okolí ho povzbuzuje, aby napřel síly do zlepšení svých kázání. A Pepa (motivovaný především pocitem viny) čte knížky, jezdí na semináře, většinu svojí energie věnuje na to, aby z něj byl skvělý kazatel. Co se po čase pravděpodobně stane? 1) Z Pepy se stane průměrný kazatel. Navíc zkrátka nemá schopnosti, přestože se snaží. 2) Z Pepy se stane průměrný manažer. Příliš dlouho zanedbával svoje skutečné obdarování. Přestal brousit ostří svého Bohem daného talentu, a tak se jeho manažerské schopnosti zákonitě otupily (Kazatel 10,10). Snaha o to, čemu se v církvi vznosně říká „rovnováha“, nás ve skutečnosti vyhání z oblastí, kde bychom mohli být excelentní a dělá z nás průměrné vedoucí.

 JAK SE POZNÁ SCHOPNÝ VEDOUCÍ? V kontextu svých schopností se soustředí na „zónu excelentnosti“, v ní se pohybuje a vše ostatní deleguje na schopnější lidi. Nejásá vaše srdce nad myšlenkou, že byste se soustředili na oblasti, ve kterých jste prostě dobří, protože vás k tomu Bůh vybavil? Pak si člověk daleko víc užívá to, co dělá. Takový vedoucí má mnohem víc co dát.

TO ALE NEJDE, napadne mnohé z nás. Máme strach, např. z toho, že si jich ostatní přestanou vážit, protože nebudou dělat dost. Ale jak říká Andy Stanley z americké North Point Community Church: „Skutečná hodnota, kterou přináším svojí organizaci, leží v mém obdarování, ne v počtu hodin, které trávím v práci.“ A pak máme pocit viny. Když nám něco nejde, přirozeně to nemáme rádi. Náš pocity viny vychází z předpokladu, že tuhle – pro nás – nepříjemnou práci musí nesnášet i všichni ostatní. Když budu delegovat, akorát je otrávím. Chyba lávky! Pokud své slabé stránky doplníš něčí silnou stránkou, pustí se do toho s nadšením. Umožníš mu pohybovat se v jeho zóně excelentnosti. Tvoje slabé stránky jsou ve skutečnosti příležitostí pro druhé, aby se projevily jejich silné stránky! Pokud jako vedoucí dáš příležitost druhým, pokud jako vedoucí budeš dělat méně, dosáhnete jako tým/církev/organizace mnohem více!

HLOUBĚJI DO SRDCE

  • Napiš si 2-3 věci, které ti ve službě jdou (tvoje silné stránky). Jak v nich můžeš růst?
  • Napiš si 2-3 věci, které ti ve službě nejdou (vaše slabé stránky). Na koho to můžeš delegovat? Pokud nikoho nevidíš, budeš se za to např. pravidelně modlit, poradíš se s někým, zkrátka začneš s tím něco dělat?

HLOUBĚJI DO BIBLE

  • Přečti si Skutky 6,1-7.
  • Jak tě tato pasáž oslovuje v kontextu našeho tématu?
  • Jaké trojí ovoce vidíš v tom, že apoštolové zůstali ve své „zóně excelentnosti“? (Odpověď najdeš ve verši 7.)

Článek je volně inspirovaný knihou Andyho Stanleyho „Next Generation Leader: 5 Essentials for Those Who Will Shape the Future“, Multnomah Books, Colorado Springs, Colorado, USA, 2011. Kindle verze na http://amzn.to/1Rpzjic.